Un recurso gratuito deLegends of Learning
6.RP.A.2

Weight Balance

Experience Awakening - Our open-world educational game
Legends of Learning Logo
Loading...

Loading Game...

Sign up as a teacher to access our full library of educational games and resources

Game Info for Teachers

COMBINED RATING

3.7 Stars

TEACHERS (36)

4.1

STUDENTS (7307)

3.3

LENGTH

14 Minutes

GRADES

6
7
8

CAPABILITIES

iPad Support
ES
Spanish Language Support
Text-to-Speech Support

Description

Help Bob decide fair prices by using unit rates!

Vocabulary Words

ratio
rate
unit rate
profit

Instructions

Play through this interactive game to learn about Understand Unit Rate As A Comparison To 1. Suitable for Grade 6, Grade 7, Grade 8.

Main Concepts

Ratios happen when there are two or more quantities related.
The unit rate is a comparison and does not refer to the units (cups, feet, secs etc.). The unit rate shows the relationship to 1, “for each 1” or “for every 1.”
Ratios can have the same units (ratios) or different units (rates). The term Ratio can be used for same and different units as well.
Ratios can be represented as words (5 to 3, 5 for every 3, 5 out of every 3 and 5 parts to 3 parts).
There is more than one correct way to express a ratio, all ways are interchangeable.

Discussion Questions

Before the Game

What is a ratio? What is a unit rate? How do you write a ratio? What happens if you overlook a unit rate when purchasing something?

After the Game

How would you use ratios in real life situations? Can you see how division is related to ratios? How did you calculate how many items you could get with the money you were given? How did you use rate to calculate which deal gives you the most profit?

Ratings & Reviews

Loading reviews...

Ratings Breakdown

Teacher Ratings

Stars
0 REVIEWS
0%
0%
0%
0%
0%

Student Ratings

Stars
0 REVIEWS
0%
0%
0%
0%
0%

Game Details

Difficulty

Content Integration

Lexile Level

505

Related Games

Blurred thumbnail for Bento Master
Top Rated Game Badge

Bento Master

4.2
(14)